ارتودنسی دندان
کلینیک دندانپزشکی سعادت مشهد

ارتودنسی دندان

درمان ارتودنسی دندان روشی برای صاف کردن یا حرکت دادن دندان ها برای بهبود ظاهر دندان ها و نحوه عملکرد آنها است. همچنین می‌تواند به مراقبت طولانی‌مدت از سلامت دندان‌ها، لثه‌ها و مفاصل فک کمک کند، زیرا فشار گاز گرفتن را بر روی تمام دندان‌های شما پخش می‌کند.

دندان در مشهد سعادت copy 1 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

چرا باید درمان ارتودنسی دندان انجام دهم؟

 بسیاری از افراد دارای دندان های شلوغ یا کج هستند. درمان ارتودنسی دندان ها را صاف می کند یا آنها را به موقعیت بهتری منتقل می کند. این می تواند ظاهر آنها و نحوه گاز گرفتن دندان ها را بهبود بخشد و در عین حال تمیز کردن آنها را آسان تر کند.

مشاوره رایگان جهت زیبایی دندان

کامپوزیت، لمینیت و ایمپلنت 

با بهترین کیفیت، بصورت اقساطی  

مشاوره و استعلام قیمت: 

051-37663700 

ارتودنسی دندان

برخی از افراد دارای دندان های جلویی بالایی هستند که بیرون زده و ناخوشایند به نظر می رسند. این دندان‌های برجسته بیشتر احتمال دارد آسیب ببینند، اما درمان ارتودنسی دندان می‌تواند آن‌ها را دوباره به خط خود بازگرداند. یا نحوه برخورد فک بالا و پایین می تواند باعث ناخوشایند دندان ها شود و منجر به نیش نادرست شود. درمان ارتودنسی دندان ممکن است بتواند هر دوی این مشکلات را اصلاح کند.

ارتودنسی دندان

هنگامی که دندان ها به درستی به هم نمی رسند، این می تواند به عضلات فک فشار وارد کند و باعث مشکلات فک و مفاصل و گاهی سردرد شود. درمان ارتودنسی می تواند به شما کمک کند تا یکنواخت تر گاز بگیرید و فشار را کاهش دهید.

از چه سنی باید درمان ارتودنسی دندان انجام دهم؟

بهترین زمان به طور کلی در دوران کودکی است، اما بزرگسالان نیز می توانند درمان ارتودنسی داشته باشند و بیشتر و بیشتر این کار را انجام می دهند. سن کمتر از داشتن تعداد دندان مناسب است. در کودکان ممکن است لازم باشد قبل از شروع درمان صبر کنید تا دندان های کافی بیرون بیایند.

چه کسی ارتودنسی را انجام می دهد؟

دندانپزشک شما ممکن است درمان ارتودنسی را انجام دهد. یا ممکن است شما را نزد متخصصی بفرستند که دارای شرایط اضافی است. متخصص ممکن است در مطب یا در بخش بیمارستان باشد و ارتودنتیست نامیده می شود.

ortho braces spotlight1 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

انجام ارتودنسی غیر از یک متخصص دندانپزشکی خلاف قانون است.

مراحل ارتودنسی دندان

مهمترین چیز این است که یک معاینه کامل داشته باشید. این معمولاً شامل نگاه کردن به دندان‌های شما، گرفتن عکس با اشعه ایکس و ساختن مدل‌های گچی از دندان‌های شما است.

سپس تیم دندانپزشکی یا متخصص ارتودنسی شما در مورد اینکه چه درمانی ممکن است صحبت خواهد کرد. هنگامی که مطمئن شدید که می خواهید ادامه دهید، درمان می تواند به محض داشتن دندان های دائمی کافی شروع شود.

مقالات و اطلاعات بیشتر درباره ارتودنسی دندان را از این سایت زیر مشاهده بفرمائید.

آیا باید دندان هایم را بیرون بیاورم تا جا خالی کنم؟


ممکن است فضای کافی برای تمام دندان های دائمی خود نداشته باشید. اگر چنین است، ممکن است لازم باشد تعدادی دندان دائمی برای ایجاد فضا درآورید. تیم دندانپزشکی شما به شما خواهند گفت که آیا این مورد است یا خیر. گاهی اوقات می توان فضا را با استفاده از اشکال دیگر درمان ایجاد کرد.

5 dental conditions braces بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

درمان چگونه انجام می شود؟

درمان ارتودنسی دندان را می‌توان با انواع مختلفی از دستگاه‌ها انجام داد که اکثر مردم به آن «بریس» می‌گویند.

shutterstock 572412436 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

بریس متحرک چیست؟


درمان ساده ممکن است با یک بریس متحرک (صفحه ای که می توان آن را برای تمیز کردن خارج کرد) انجام داد. دارای سیم ها و فنرهای ظریفی است که با فشار ملایم دندان ها را حرکت می دهند.

بیا سعادت درمان شو بعدا پرداخت کن

بریس ثابت چیست؟

اغلب، دندان‌ها باید با دقت بیشتری نسبت به استفاده از بریس متحرک هدایت شوند. بنابراین از بریس ثابت استفاده می شود. این دارای براکت ها و نوارهایی است که به طور موقت به دندان می چسبند. یک سیم انعطاف پذیر همه براکت ها را به هم متصل می کند و امکان جابجایی دندان ها را فراهم می کند. شما نمی توانید خودتان دستگاه را بیرون بیاورید، بنابراین به آن دستگاه ثابت می گویند.

بریس کاربردی چیست؟

گاهی اوقات می توان نحوه رشد فک ها را با استفاده از یک بریس کاربردی تغییر داد. این کار با استفاده از قدرت عضلات فک شما کار می کند و می تواند به انواع خاصی از مشکلات کمک کند.

براکت ها از چه چیزی ساخته شده اند؟

بریس های ثابت همیشه از فلز ساخته نمی شوند. می توان از پلاستیک و سرامیک مخصوصا برای بزرگسالان استفاده کرد.

“بریس های نامرئی” چیست؟


آنها “قالب هایی” پلاستیکی سخت و شفاف هستند که برای صاف کردن دندان ها استفاده می شوند. برای هر بیمار، مجموعه‌های مختلفی از الاینرها با قالب‌گیری خاص و کمی متفاوت ساخته شده‌اند. هر ست به مدت دو هفته قبل از تعویض با ست بعدی پوشیده می شود. آنها از پلاستیک شفاف ساخته شده اند، بنابراین تقریبا نامرئی هستند. این بدان معناست که نیازی نیست کسی بداند که شما دندان های خود را صاف می کنید.

برای حصول بهترین نتیجه باید 22 تا 23 ساعت در روز از الاینرها استفاده کرد. آنها را می توان به راحتی برای خوردن، آشامیدن، مسواک زدن و برای تمیز کردن بین دندان ها جدا کرد. قبل از اینکه بتوانید این درمان را انجام دهید، باید تمام دندان های بالغ خود را داشته باشید.

lingual braces 1 1024x1024 1 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

الاستیک چیست؟


گاهی اوقات نوارهای الاستیک ظریفی برای کمک به حرکت دندان ها به یک بریس ثابت متصل می شوند. ارتودنتیست به شما می گوید که آیا به الاستیک نیاز دارید یا خیر.

ارتودنسی دندان

چقد طول میکشه؟

طول درمان بستگی به شدت مشکل دارد و ممکن است از چند ماه تا دو سال و نیم طول بکشد. اکثر افراد را می توان ظرف یک تا دو سال درمان کرد.

وقتی دندان ها در موقعیت مناسب قرار گیرند چه اتفاقی می افتد؟

پس از پایان درمان، دندان ها باید برای مدتی در موقعیت خود قرار گیرند. به این دوره «نگهداری» می‌گویند و به وسایلی که دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارند، نگه‌دارنده می‌گویند. نگهدارنده ها دندان های تازه صاف شده را در موقعیت خود نگه می دارند در حالی که لثه و استخوان اطراف آن ته نشین می شوند. بسته به مشکل اصلی، نگهدارنده ها می توانند جدا شونده یا ثابت باشند.

به درد میخوره؟


همه وسایل ممکن است در ابتدا احساس عجیبی داشته باشند و باعث ناراحتی شوند. اگر مشکل برطرف نشد، ارتودنتیست ممکن است بتواند تنظیماتی را برای کمک انجام دهد. دندان‌ها معمولاً بلافاصله پس از تنظیم بریس ناراحت‌کننده هستند، اما این وضعیت آرام می‌شود.

چند بازدید طول می کشد؟

بریس های ارتودنسی معمولاً هر 4 تا 6 هفته یکبار نیاز به تنظیم دارند. متخصص ارتودنسی دندان به شما خواهد گفت که بریس شما چند وقت یکبار نیاز به تنظیم دارد

چقدر موفق خواهد بود؟

موفقیت هم به مهارت های متخصص ارتودنسی دندان و هم به اشتیاق و کمک بیمار (و والدین، اگر بیمار کودک باشد) بستگی دارد. پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط متخصص ارتودنسی دندان و رفتن به هر قرار ملاقاتی که با او دارید بسیار مهم است.

موفقیت درمان نیز به تعهد بیمار بستگی دارد. برای درمان ارتودنسی کودکان بسیار مهم است که بیمار به اندازه والدین مشتاق باشد

آیا ارتودنسی دندان می تواند به دندان های من آسیب برساند؟

اگر در طول درمان به درستی از آنها مراقبت نکنید، ممکن است آسیب ببیند. بریس‌ها به خودی خود آسیبی وارد نمی‌کنند، اما تمیز کردن ضعیف و مصرف زیاد غذاها و نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند باعث آسیب دائمی به دندان‌های شما شود. براکت ها، سیم ها و بریس ها می توانند مواد غذایی را به دام بیاندازند و باعث ایجاد پلاک بیش از حد معمول شوند. بنابراین باید دندان ها و دستگاه خود را کاملاً تمیز کنید.

آیا کار ارتودنسی دندان دائمی است؟

حتی پس از انجام درمان، حرکات جزئی دندان در طول زندگی طبیعی است. بنابراین نمی توان تضمین دائمی داد. با این حال، تغییر دندان ها به اندازه ای غیرعادی است که نیاز به درمان بیشتری داشته باشد.

چگونه برای درمان ارتودنسی دندان اقدام کنم؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به تیم دندانپزشکی خود مراجعه کنید و از آنها مشاوره بگیرید. تیم دندانپزشکی شما می داند که آیا شما به درمان نیاز دارید یا خیر و هماهنگی های لازم را انجام خواهند داد.

مهم است که در طول درمان ارتودنسی، دندان های خود را توسط تیم دندانپزشکی خود چک کنید

مراقبت های بعد از انجام درمان ارتودنسی دندان

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به تیم دندانپزشکی خود مراجعه کنید و از آنها مشاوره بگیرید. تیم دندانپزشکی شما می داند که آیا شما به درمان نیاز دارید یا خیر و هماهنگی های لازم را انجام خواهند داد.

همچنین باید مراقب دندان ها و دهان خود باشید:

دندان های خود را هر روز با دقت تمیز کنید، از جمله بین دندان های خود در جایی که می توانید. بریس ها ظریف هستند و باید مطمئن شوید که آنها را با دقت تمیز کنید تا نشکنند. تیم دندانپزشکی شما می‌تواند تکنیک‌های ویژه‌ای را که باید بسته به وسیله‌ای که استفاده می‌کنید به شما نشان دهند.

ceramic braces in translucent tooth colored بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

دفعات مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین را کاهش دهید. از خوردن تنقلات و نوشیدنی های حاوی قند و نوشابه های گازدار خودداری کنید. همچنین غذاهای چسبنده و سفت ممکن است به بریس شما آسیب برسانند.

دندان های خود را آخرین بار در شب و حداقل یک بار دیگر در روز مسواک بزنید. در صورت نیاز از دهانشویه استفاده کنید. تیم دندانپزشکی شما ممکن است یک خمیر دندان حاوی فلوراید قوی‌تر یا شاید یک ژل یا دهانشویه فلوراید را برای استفاده به شما توصیه کند.

سوالات متداول

ارتودنسی دندان برای چه رنج سنی مناسب هست؟

جناب آقای دکتر محولاتی در کلیپ زیر بصورت کامل به این سوال پاسخ میدهند

فهرست مطالب

تصاویر

تماس با ما – 05137663700

4.5/5 - (2 امتیاز)