درمان فوری درد دندان
کلینیک دندانپزشکی سعادت مشهد

سه سوته دندان درد copy بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی
فهرست مطالب

18 روش قطعی درمان درد دندان + روش های خانگی تسکین دندان درد

ای وای! دندان درد…!

مطمئنا شما هم تا به حال این حس بد را لااقل یک بار در عمر خود تجربه کرده اید… دردی که وقتی نیست هیچگاه به یادش نمی افتیم اما همین که آنرا حس می کنیم سریع به دنبال سریع ترین راه حل می گردیم تا از شر آن خلاص شویم…!

در این مقاله قصد داریم 18 راه تضمینی برای کاهش سریع درد دندان حتی در منزل را به شما آموزش دهیم.پس با ما در سایت کلینیک دندانپزشکی سعادت همراه باشید…

مهم ترین دلایل درد دندان:

 • التهاب و ورم مغز داخلی دندان
 • پوسیده شدن دندان
 • التهاب داشتن لثه شما
 • فشار سینوسی در بالای فک ها
 • درد داشتن در ناحیه قفسه سینه
 • سکته قلبی
 • دندان قروچه داشتن(فشار دادن دندان ها به هم همراه با ساییدن آنها روی هم)
 • فرسودگی مینای دندان شما

روش های سه سوته و فوری درمان دندان درد

1- مصرف قرص:

طبیعتا اولین درمانی که پیش روی ما پس از درد شدید دندان قرار می گیرد استفاده از قرص های مسکن درد دندان می باشد که تا حدود خوبی هم در تسکین درد موثر هستند.این دارو ها شامل استامینوفن، ایبوپروفن، ژلوفن هستند.البته برخی قرص ها بصورت ترکیبی وجود دارند مانند کافئین + استامینوفن + ایبوپروفن که می توانید از انها استفاده کنید.این مورد واقعا یکی از درمان سه سوته! و فوری درد دندان است که می تواند در عرض چند دقیقه درد شما را تا حدود خوبی تسکین دهد.

1 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی
1 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

پی نوشت: قرص های توصیه شده در این مقاله قرص های قابل تهیه بدون نسخه پزشک هستند اما اگر شما برای درد شدید که شما را زمین گیر کرده است قرص مسکن قوی تری بخواهید حتما باید از قرص های دوز های بالاتر که با نسخه پزشک قابل تهیه هستند استفاده کنید.

 • لازم به ذکر است که مصرف این قرص ها تنها به صورت موقتی می تواند درد را تسکین دهند و پس از مدتی مجددا درد شما شروع خواهد شد زیرا دلیل از بین بردن توسط این مسکن ها غیر فعال کردن موقتی گیرنده های عصبی در محل درد هستند که پس از پایان یافتن دوز انها در خون دوباره گیرنده های عصبی فعال خواهند شد و درد را حس خواهید کرد.

موارد قابل توجه درباره مصرف قرص ها

 • حتما دارو های ذکر شده را مطابق دستورالعمل جعبه انها مصرف کنید در غیر این صورت ممکن است دچار عوارضی بعضا غیر قابل بازگشت شوید. در هر زمان مصرف قرص ها یک عدد قرص مصرف کنید و از مصرف زیاد در هر وعده جدا خودداری نمایید.

2- استفاده از ژل بی حسی دندان

گزینه دوم استفاده از ژل های بی حس و کم حس کننده موضعی دندان می باشد که تا حدود زیادی می تواند درد شما را تسکین دهد.این ژل ها در اکثر داروخانه ها یافت می شوند(عکس نمونه این ژل ها در ادامه مطلب) و براحتی قابل دسترس و استفاده هستند.یکی از ژل های معروف که به راحتی نیز یافت می شوند قطره دنتول هستد که بی حس کننده دندان هستند.

 

2 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی
2 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

3- سر خود را بالا نگه دارید

امتحان کنید! سر خود را چند درجه به سمت بالا با دهان بسته نگه دارید و 30 الی 40 ثانیه به همین صورت نگه دارید. با همین کار ساده می توانید درد دندان خود را تا حدود زیادی کاهش دهید.

دلیل اصلی این کار این است که با بالا بردن سر به مدت چند ثانیه، گردش خون به سمت سر و دندان های شما کمتر شده و درد کمتری احساس می کنید خصوصا هنگامی که دچار “درد ضربان دار” هستید.

4- استفاده از دهانشویه

درمیان این روش ها استفاده از دهانشویه ها هم در جایگاه چهارم قرار می گیرند.دهانشویه ها که حاوی فلوراید هستند باعث کاهش التهاب لثه می شوند که عموما درد دندان از آن است.

دستور استفاده:

مقدار کمی از دهانشویه را در صورت امکان با کمی الکل در دهان خود بریزید و آن را در دهان خود بچرخانید. با این کار التهاب لثه کاهش یافته و باکتری های اطراف دندان از بین می روند. این کار به مقدار قابل توجهی درد را در لحظه کم میکند و از طرفی هم حتی به درمان سریع دندان کمک می کند.

4- آب نمک غرغره کردن

این روش یکی از روش های رایج، آسان و فوری دندان درد است.در این روش کافی است تا مقداری نمک در آب ولرم حل کرده و یک دقیقه در دهان خود بچرخانید.این کار را می توانید هر چند ساعت یا هر یک ساعت به مدت 1 الی 2 دقیقه تکرار کنید و نتیجه فوری بگیرید.

درمان فوری دندان درد در منزل(درمان خانگی)

و اما روش های فوری تسکین دندان درد در منزل:

تا کنون روش های متنوع و راحت و همزمان بسیار سریعی برای کاهش درد دندان بیان کردیم.در ادامه به روش های خانگی درد دندان می پردازیم:

 • یک حبه سیر را خوب له کنید و در محل درد و التهاب لثه خود قرار دهید.این کار را به مدت 1 الی 2 دقیقه در محل درد انجام دهید و سپس دهان خود را بشویید تا درد شما به سرعت کاهش یابد.
 • قرار دادن چای کیسه ای که سرد شده باشد.
 • شستشوی دهان با اب ولرم + چای نعنای سرد شده
 • عصاره میخک
 • قرار دادن کمپرس یخ روی ناحیه لثه متورم
 • و…
3 1 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی
3 1 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

درمان دندان در دندانپزشکی

هنگامی که دندان شما درد می گیرد، قطعا اصولی ترین و بهترین روش درمان مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و دندانپزشک ماهر و قابل اعتماد است تا با شناسایی دقیق محل و نوع درد به درمان اصولی آن در کمترین زمان ممکن بپردازد.

دندانپزشک می تواند علل درد را به این 5 صورت مختلف تشخیص دهد:

 1. دندان دچار پوسیدگی است: از بین بردن پوسیدگی دندان و پر کردن دندان
 2. دندان آبسه کرده است: درمان آبسه دندان 
 3. عفونت دندان به عصب آن رسیده است: در این حالت پزشک با عصب کشی یا درمان ریشه(اندو) به درمان دندان می پردازد.در این حالت عکس رادیوگرافی از محل دندان و دندان های اطراف آن گرفته می شود تا مشخص شود این عفونت دقیقا تا چه محلی رسیده است و کدام دندان ها را درگیر کرده است.
 4. عفونت بسیار زیاد بوده است: در این حالت تنها کشیدن دندان راه حل است در غیر این صورت در مدتی کوتاه عفونت به سایر دندان ها رسیده و آن ها نیز کم و بیش درگیر عفونت خواهند شد.
 5. تجویز آنتی بیوتیک پس از درمان سریع اولیه توسط دندانپزشک
4 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی
4 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

دریافت نوبت خدمات درمانی کلینیک سعادت

بارگذاری...

17 علت رایج دندان درد

 1. یکی از مهم ترین و محتمل دلایل درد، پوسیدگی دندان است…

پوسیدگی دندان در همان ابتدای داستان باعث از بین رفتن مینا ی دندان(قسمت سخت دندان) می شود. به همین دلیل باعث تغییر رنگ دندان و ایجاد حفره و سوراخ در آن می شود. این عامل در ابتدا هیچ علامت  در ظاهر آن ندارد و سپس با تغییر رنگ بخشی از دندان خود را نشان میدهد.

2- از بین رفتن پر کردگی دندان شما

اگر از مواردی هستید که قبلا سابقه پر کردن دندان خود را داشته اید، احتمالا اکنون نیز دچار این چنین مشکلات شده باشید.

پرکردگی دندان توسط موادی مانند کامپوزیت یا آمالگام صورت می گیرد.در مواردی بخش یا تمام این پرکردگی از جای خود در می ایند و این عامل سبب می شود که غذا ی در حال جویدن به همان نقطه فشار وارد کند و باعث درد شدید در همان منطقه شود.

3- داشتن آبسه دندان

آبسه دندان به تجمع میکروب و پلاک ها در زیر لثه دندان در اثر عدم رعایت اصول بهداشتی مانند مسواک نزدن می شود که به دهان و دندان ها آسیب وارد می کنند.در این مورد هر چه زمان می گذرد چرک و به اصطلاح “آبسه” بیشتری در زیر لثه تجمع می یابند و حالت کیسه مانندی از چرک تجمع یافته ایجاد می کنند.

آبسه می تواند باعث درد اطراف دندان و التهاب و خونریزی اطراف آن شود.

5 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی
5 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

4- شکسته شدن دندان

اگر شما سابقه شکستی دندان در اثر تصادف و… دارید این نیز یکی از عوامل محتمل درد در آن ناحیه می باشد.درد ناشی از شکستی می تواند در مواردی خیلی شدید نیز باشد مخصوصا وقتی که با ان دندان غذایی را می جوید.این درد تا زمانی که دندان را ترمیم نکنید با شما خواهد ماند.

5- انجام ارتودنسی

اگر شما به تازگی ارتودنسی انجام داده اید، کاندید درد دندانی می باشید.در این حالت شما بلافاصله پس از نصب ارتودنسی روی دندان های خود تا چند روز درد جزئی ناشی از اصلاح دندان های خود را تجربه خواهید کرد.البته اگر از ارتودنسی ثابت فلزی استفاده کنید این درد کمی بیشتر احساس خواهدشد.

6- دندان عقل

این دندان ها، اخرین دندان هایی هستند که از لثه بیرون می آیند(معمولا در سنین 17 تا 22 سالگی).اگر در این سنین نیز دندان عقل شما در نیامد، شما دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته دارید…

دندان عقل نهفته باعث درد دندانی بسیار بیشتری می شود که برای درمان آن اکثر مواقع اقدام به کشیدن دندان عقل می کنند.

7- فعالیت بدنی زیاد (ورزش)

بله! ورزش کردن باعث درد دندان می شود! در این مقاله به توضیح دلیل علمی آن می پردازیم…

هنگامی که به مقدار زیادی ورزش می کنید و بدن شما با کمبود آب مواجه میشود، طبیعتا با کم شدن آب بدن بزاق دهان که آب زیادی دارد و مخاط دهان کم شده و محافظت از دندان ها توسط این مخاط با مشکل مواجه خواهد شد در نتیجه به تدریج و با سرعت بالا دندان شما پوسیده خواهد شد.

6 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی
6 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

8- دندان قروچه یا براکسیسم (خصوصا در طول شب)

دندان قروچه یک کار غیر طبیعی و خارج از اراده انسان است و ناخودآگاه انجام می شود.ساییدن زیاد و مداوم دندان باعث از بین رفتن مینا ی دندان شما شده و آنها را پوسیده یا تخریب کند.

بعضا مشاهده شده که دندان قروچه بصورت طبیعی در اثر خشم یا عصبانیت و استرس ایجاد شود.

9- دندان قروچه یا براکسیسم (خصوصا در طول شب)

دندان قروچه یک کار غیر طبیعی و خارج از اراده انسان است و ناخودآگاه انجام می شود.ساییدن زیاد و مداوم دندان باعث از بین رفتن مینا ی دندان شما شده و آنها را پوسیده یا تخریب کند.

بعضا مشاهده شده که دندان قروچه بصورت طبیعی در اثر خشم یا عصبانیت و استرس ایجاد شود.

10- لثه شما تحلیل رفته است

لثه در چه مواردی تحلیل می رود؟ در اثر میکروب ها یا عدم بهداشت کافی دهان و دندان لثه به سمت بالا رفته و اصطلاحا عقب نشینی می کند که به آن “تحلیل رفتن لثه”  می گویند.در اثر تحلیل رفتن لثه حتی می تواند ریشه دندان قابل مشاهده باشد که بسیار مورد حساسی است و در اثر برخورد آب، غذا و یا حتی هوا به آن تحریک شده و باعث درد شدیدی در دندان شود.

11- بارداری

بارداری از عواملی که مستقیما باعث تورم لثه و یا پوسیدگی دندان و دندان درد شود نیست اما می تواند احتمال آن را افزایش دهد. از این لحاظ بارداری با دندان درد رابطه دارد.

اما نگران نباشید! با رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان در طول بارداری می توانید از هرگونه آسیب به دندان های خود جلوگیری کنید و عوامل محرک آن را از بین ببرید.

کلی عکس های مقالات سایت copy بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی
کلی عکس های مقالات سایت copy بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

12- عارضه آسیب عصبی

در موارد معدودی نیز درد دندان می تواند ریشه بیماری به نام نورالژی تریژه مینال (trigeminal neuralgia) داشته باشد که نوعی مشکل عصبی است که باعث درد مزمن و مداوم در سر می شود که ممکن با دندان درد آن را اشتباه بگیرید.

کسانی که به این بیماری دچار هستند با خوردن، نوشیدن و مسواک زدن درد بیشتری را در ناحیه دندان های خود تجربه کنند.

13- مشکلات و عارضه های قلبی

اگر شما نیز در قسمت بالا تنه بصورت کلی(مثلا گردن، شانه ها، فک و یا حتی دندان ها) درد دارید و این درد عمومی است، این می تواند چراغ خطر حمله قلبی باشد.

این بیماری معمولا علائم جانبی دیگری مانند تعریق، درد در قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس و حالت تهوع را به دنبال دارد.

اگر این حالت به شما دست داد، سریعا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

14- مشکلات و عارضه های قلبی

اگر شما نیز در قسمت بالا تنه بصورت کلی(مثلا گردن، شانه ها، فک و یا حتی دندان ها) درد دارید و این درد عمومی است، این می تواند چراغ خطر حمله قلبی باشد.

این بیماری معمولا علائم جانبی دیگری مانند تعریق، درد در قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس و حالت تهوع را به دنبال دارد.

اگر این حالت به شما دست داد، سریعا به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

15-انجام بلیچینگ

بلیچینگ دندان یکی از اعمال فوق العاده موثر و در عین حال بدون درد و بسیار آسان برای سفید کردن دندان است.در این روش از یک دستگاه با پرتوی نوری برای از پاک کردن دندان ها از میکروب های چسبیده به مینای دندان و اکسید شدن رنگدانه های چسبیده به دندان استفاده می شود بدون اینکه به مینای دندان شما هیچ گونه آسیبی برسد. 

برخی از روش های سفید کنندگی مانند همین روش ممکن است تا چند روزی باعث درد دندان شما شوند که به زودی برطرف خواهد شد.

16-سرطان

اگر فرد مبتلا به سرطان در ناحیه دهان باشد، یکی از علائم آن مبتلا شدن به دردی در ناحیه دهان و دندان ها است ک هیچ گاه از بین نمی رود.

اگر مبتلا به این نوع درد شده اید و یا داخل دهان خود برجستگی غیر معمول مشاهده می کنید یا لکه ای داخل دهان که رنگ عجیبی دارد، فورا به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید.

17- خوردن غذاهای اسیدی(با pH پایین)

خوردن غذاهایی که اسیدی هستند و یا بسیار اسیدی هستند می توانند مینای دندان شما را تهدید کنند.از جمله این غذاها که در زندگی روزمره ما نیز به وفور پیدا می شوند می توان به برخی مرکبات، نوشابه، قهوه و آب نبات های شیرین اشاره کرد.مصرف زیاد این مواد مینای دندان های شما را تضعیف کرده و دندان های شما بسیار بیشتر از قبل در معرض پوسیدگی قرار خواهند گرفت.

پوسیدگی دندان باعث می شوند که مینای دندان به قدری ضعیف شوند که لایه زیرین مینای دندان یعنی دنتین و یا حتی بعضا ریشه دندان در معرض هوا قرار بگیرند و شما احساس درد شدیدی را در این ناحیه احساس کنید.

درمان های خانگی برای رفع فوری درمان درد

این نسخه های گیاهی با کمک طب سنتی به راحتی قابل تهیه در منزل می باشد و برای رفع فوری دندان درد بسیار موثر می باشند:

روغن میخک:

اگر به دنبال یک نسخه قوی برای دندان درد می گردید به دنبال روغن میخک بروید. میخک را به 2 روش میتوان استفاده کرد.روش اول 2 قطره روغن میخک روی پنبه بریزید و تا زمان رفع درد پشت دندان خود قرار دهید.

پودر فلفل قرمز + زنجبیل:

فلفل و زنجبیل هر کدام جداگانه برای تسکین درد موثر هستند اما با ترکیب آنها با روش زیر می توانید نتیجه بهتری از تسکین درد بگیرید

روش تهیه: میزان مشخص و برابری از دو ادویه را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا به سس تقریبا غلیظی برسید. سپس با تکه ای پنبه مقداری از سس را برداشته و به ناحیه ای که درد می کند بمالید و تا زمانی که درد ساکت نشده است کار را ادامه دهید.سعی کنید در حین کار پنبه به لثه و زبان شما برخورد نکند.

نعناع دم کرده:

یک روش دیگر برای دندان درد و تسکین فوری آن نعنا می باشد.

نعناع خشک را در آب جوش دم کنید.دم نوش شما پس از 20 دقیقه دم می کشد. هنگامی که دمنوش شما کاملا خنک شد، آن را در دهان خود بچرخانید و بیرون بریزید.

7 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی
7 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

نتیجه نهایی

تمامی درمان هایی که در این مقاله بیان شدند بارها در همین مقاله به درمان موقتی آنها اشاره شده است و نمی توان هیچ کدام آنها برای یک درمان قطعی تلقی نمود و قطعا بهترین راه که باعث تسکین درد دندان شما و درمان اصولی آن شود مراجعه به یک دندانپزشک خوب و با تجربه است تا با تشخیص به موقع بیماری به درمان اصولی و به موقع آن بپردازد.

موفق و پیروز باشید.

همین حالا از مشاوره ما بهرمند شوید   05137663700

5/5 - (1 امتیاز)

یک نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *