کامپوزیت دندان

كامپوزیت دندان

مطمئنا همه به دنبال دندان هایی سفید، خط دار و متناسب هستند. برای داشتن چنین لبخندی راه های مختلفی وجود دارد که یکی از بهترین و برجسته ترین تکنیک ها کامپوزیت دندان است. می توان گفت در این تکنیک پیوند شیمیایی با دندان برقرار می شود. به این دلیل است که در مقایسه با سایر درمان های زیبایی دندان بسیار سریعتر و ارزان تر است.

دندان در مشهد سعادت copy 1 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

امروزه دنیای زیبایی به قدری وسیع است که نمی توان مانند گذشته چارچوب خاصی برای آن تعریف کرد، زیرا سلیقه ها و تعریف زیبایی کاملاً متفاوت است، اما همچنان یک نکته برجسته دارد و آن آراستگی و آراستگی است. پاکیزگی یک صورت زیبا برای تثبیت نیاز به لبخندی زیبا دارد. گاهی انسان چهره ای زیبا با اندام های خوش فرم دارد اما به دنبال پنهان کردن لبخند خود است. عوامل مختلفی مانند: سیگار کشیدن، ژنتیک، آب ناسالم، تصادفات و … باعث آسیب دندان می شود همین دلایل می تواند منجر به لبخند زشت و در نتیجه کاهش اعتماد به نفس شود!

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت به طیف وسیعی از درمان های زیبایی و ترمیمی دندان اشاره دارد. چیزی که ما به عنوان کامپوزیت دندان می شناسیم، در واقع رزین کامپوزیت نامیده می شود که به روش های مختلفی در دندانپزشکی استفاده می شود. می توان گفت کامپوزیت تکنیکی است که در آن از مواد همرنگ دندان استفاده می شود که از پلیمر ساخته شده اند. با استفاده از تکنیک کامپوزیت دندان می توان یک سری مشکلات دندانی را حل کرد که عبارتند از:

1. برخی ناهنجاری ها
2. بلند کردن و بزرگ کردن دندان های کوچک
3. اصلاح جزئی دندان ها
4. سطح و لبه دندان ها را اصلاح کنید

5. جایگزینی پرکردگی های قدیمی دندان یا پرکردن دندان های تازه پوسیده.
6. فضاهای بین دندانی: گاهی اوقات بین دندان ها شکاف هایی ایجاد می شود که ظاهر ناخوشایندی دارند. با کامپوزیت دندان می توان فاصله بین دندان ها را بسته کرد.
7. شکستگی دندان: ترمیم پرکردگی ها و ترک های جزئی در دندان ها. در برخی موارد ممکن است یک دندان بر اثر تصادف شکسته و نظم دندان ها را مختل کند.

کامپوزیت دندان

8. یک سری از انواع دررفتگی دندان: بدشکلی و نامنظمی دندان ها در برخی موارد با کامپوزیت دندان قابل حل است. نیاز است.
9. برخی از انواع تغییر رنگ دندان: سفید کردن دندان به خصوص در مواردی که تغییر رنگ دندان با بلیچینگ برطرف نمی شود و با روش های دیگر قابل رفع نیست. این تغییر رنگ ها را می توان با کامپوزیت پنهان کرد.
اینها مشکلات دندانی هستند که با تکنیک کامپوزیت دندان قابل حل هستند

مراحل قبل از کامپوزیت دندان

مطمئناً کامپوزیت برای هر تصمیم گیری در مورد زیبایی از این قاعده مستثنی نیست. قبل از انتخاب و اجرای این تکنیک ابتدا باید دانست که آیا کاندیدای مناسبی برای انجام این روش است یا خیر. ، هزینه ها، تعداد جلسات درمانی، نتایج به دست آمده و … اطلاعاتی دارند که این اطلاعات در جلسه ای به نام مشاوره با دندانپزشک انجام می شود.

کلینیک دندانپزشکی سعادت یکی از بهترین کلینیک های دندانپزشکی مشهد

در این جلسه دندانپزشک با معاینات لازم علاوه بر پاسخگویی به سوالات فرد، اطمینان حاصل می کند که فرد از نظر سلامت لثه مشکلی جز مشکلات دندانی نداشته باشد. در ابتدا فرد مورد معاینه کامل دهان قرار می گیرد. در صورت مشاهده التهاب باید قبل از شروع کار برداشته شود و سپس برای کامپوزیت دندان اقدام شود. همچنین در این جلسه خواسته های فرد مورد بررسی قرار می گیرد و انتظارات وی از کامپوزیت دندان مشخص می شود.

کامپوزیت دندان چگونه انجام میشود؟

مرحله اول: پس از رفع مشکلات دندان و لثه، رفع پوسیدگی و رفع التهابات، نوبت به انجام کامپوزیت می رسد. اگر دندانپزشک نیاز به اصلاح داشته باشد، ابتدا بیهوشی تزریق می شود. دیگر نیازی به تزریق بیهوشی نخواهد بود.

 برای رنگ کامپوزیت از دید شخص استفاده می شود. اگر فردی بخواهد دندان هایش سفیدتر باشد از کامپوزیت های سفید استفاده می شود.

مرحله دوم: در این مرحله دندان ها باید از هر گونه میکروب و میکروب تمیز شوند، بنابراین دندان های مورد درمان ابتدا به طور کامل تمیز شده و توسط یک مانع از دندان های دیگر جدا می شوند.

مرحله سوم: در این مرحله کمی ژل اسیدی روی دندان ها زده می شود تا سطح دندان ها ناهموار شود. این عمل باعث می شود که مواد ترمیمی بهتر روی دندان ها یا به اصطلاح چوب قرار گیرد.

مرحله چهارم: سپس کامپوزیت دندان را که ماده ای خمیری شکل است با قلم مخصوص روی دندان ها قرار می دهند.

composite veneer 1 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

مرحله پنجم: پس از انجام این اعمال، مواد کامپوزیت به صورت لایه لایه روی سطح دندان قرار می گیرند و توسط نورهای مخصوصی که توسط دستگاه مخصوص دندانپزشکی ساطع می شود، روی دندان ثابت می شوند، سپس نوبت به فرم دهی دندان ها می رسد. تشکیل مهمترین مرحله مرکب است زیرا نتیجه نهایی مستقیماً به نتیجه بستگی دارد. دندانپزشک عمل کامپوزیت دندان را تا رسیدن به سطح و شکل مطلوب ادامه می دهد.

مرحله ششم: در این مرحله کامپوزیت سفت شده و دندان ها در معرض نور لیزر قرار می گیرند.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

مرحله آخر: حالا باید پولیش و پولیش انجام شود. این عمل باعث شفافیت دندان ها می شود. دقت در این مرحله نیز در نتیجه عملیات بسیار موثر خواهد بود. در این مرحله می توانید نظر خود را در مورد نتیجه دندان کامپوزیت بیان کنید. زوایای آن تا حدودی قابل تنظیم است، بنابراین در صورت مشاهده مشکل جزئی در زوایای دندان می توانید از متخصص بخواهید تا آن را برطرف کند.

 

 پس از انجام کامپوزیت و انجام مراحل، دندانپزشک کامپوزیت را ارزیابی می کند تا مطمئن شود که دندان های کامپوزیت کارایی دندان های طبیعی را دارد یا خیر تا کاغذ کربن به بیمار داده شود و از او خواسته شود که دندان هایش را مسواک بزند. به آرامی کاغذ را گاز بگیرید و دندانپزشک وضعیت را بررسی می کند. اگر در این مرحله نقصی مشاهده شود، متخصص با تراز کردن دندان ها آن را برطرف می کند و کامپوزیت شما تمام می شود.

کامپوزیت ها انواع مختلفی دارند. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم

کامپوزیت درشت دانه

به این نوع کامپوزیت ماکروفیل می گویند که البته امروزه تقریباً بی استفاده است زیرا کار با آن نسبتاً سخت تر است. این نوع کامپوزیت نسبت به انواع دیگر دوام و مقاومت بیشتری دارد زیرا ذرات آن بزرگتر از بقیه هستند. مرطوب تر است و البته زیبایی کمتری دارد و پولیش سخت تری دارد.

کامپوزیت ریز دندانه

این نوع کامپوزیت یک دندان ریزدانه است. این نوع کامپوزیت نسبت به ماکروفیل ها مزایا و معایبی دارد. اگرچه این مدل خاصیت پولیش بهتری دارد، اما مقاومت بسیار کمتری داشت. این نوع کامپوزیت دندان امروزه در بازار موجود است.

انواع هیبرید، میکرو هیبرید و نانو هیبرید

می توان گفت این نوع نمونه اصلاح شده از دو نوع قبلی بوده و معایب خود را ندارد. این کامپوزیت ها هم خاصیت پولیش خوب دارند و هم استحکام خوبی دارند.

نانو کامپوزیت

این نوع کامپوزیت یک دندان ریزدانه است. این نوع کامپوزیت نسبت به ماکروفیل ها مزایا و معایبی دارد. اگرچه این مدل خاصیت پولیش بهتری دارد، اما مقاومت بسیار کمتری داشت. این نوع کامپوزیت دندان امروزه در بازار موجود است.

مزایای کامپوزیت

 • در این روش سعی می شود بدون تراشیدن دندان ها اصلاح شود و در صورت لزوم دندان ها خیلی کم تراشیده شوند.
 • قابلیت تطبیق با اندازه دندان ها
 •  زمان درمان بسیار کوتاه است.
 • این روش برگشت پذیر است و در صورت رنگ پریدگی یا شکستگی به راحتی قابل ترمیم است.

 • رنگ، شکل و چرخش دندان ها را اصلاح می کند.

 • به این ترتیب دندان ها به دما حساس نیستند.

 • پس از اتمام می توانید با توجه به نظر فرد تغییراتی ایجاد کنید.

 • قیمت مناسب نسبت به سایر روش های زیبایی دندان

کامپوزیت دندان یک روش کم تهاجمی، جدید، سریع و کارآمد برای زیباسازی دندان است.

در این روش سعی می شود دندان ها بسیار طبیعی به نظر برسند.

مراقبت بعد از کامپوزیت دندان

 • مراقبت از دندان کامپوزیت هر بار که غذا می خورید دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید یا حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.

 • حتما یک یا دو بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

 • دفعات میان وعده ها را کاهش دهید زیرا بعد از هر وعده غذایی محیط دهان اسیدی می شود و باکتری ها با فعالیت خود مینای دندان را ضعیف می کنند.

 • عادات بدی مانند: ناخن جویدن، جویدن یخ، جویدن با مداد و چرا را کنار بگذارید زیرا این کارها باعث پر شدن لب ها یا شکستن دندان ها و کامپوزیت ها می شود.

 • اگر به دندان قروچه عادت دارید بهتر است از کامپوزیت های دندانی استفاده نکنید.

 • اگر حساسیت دندان یا دندان درد دارید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت آن بررسی شود تا قبل از اینکه دیر شود کارهای لازم روی دندان انجام شود.

 • هر 6 ماه یا حداقل سالی یکبار برای معاینه دهان به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

نانو کامپوزیت دندان

این نوع کامپوزیت یک دندان ریزدانه است. این نوع کامپوزیت نسبت به ماکروفیل ها مزایا و معایبی دارد. اگرچه این مدل خاصیت پولیش بهتری دارد، اما مقاومت بسیار کمتری داشت. این نوع کامپوزیت دندان امروزه در بازار موجود است.

برای خوندن مطالب بیشتر میتونید به سایت زیر مراجعه نمایید.

سوالات متداول

تفاوت بین کامپوزیت دندان با لیمینت دندان چیست؟

در ویدیو زیر کاملا به این موضوع پرداخته شده است

سن مناسب برای کامپوزیت دندان چه سنی است؟

بهتر است بعد از سن 18 سالگی اقدام به انجام کاشت کامپوزیت دندان نمایید.

تماس با ما – 05137663700

Rate this page