روش های مختلف پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان
کلینیک دندانپزشکی سعادت مشهد

روش های مختلف پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان که به عنوان حفره دندان یا پوسیدگی نیز شناخته می شود، شایع ترین مشکل دندانی در بین کودکان است. می تواند باعث ایجاد حفره (حفره) دردناک در دندان شما شود. حفره ها معمولاً باید سوراخ شوند و سپس پر شوند تا پوسیدگی دندان بدتر نشود. اما انجام برخی کارها می تواند در وهله اول به جلوگیری از نیاز به درمان کمک کند.

دندان در مشهد سعادت copy 1 بهترین کلنیک دندانپزشکی مشهد ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی با بهترین تجهیزات و اتاق عمل بیهوشی

موثرترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، مسواک زدن منظم دندان ها و تقویت آنها با فلوراید است. متخصصان اطفال و دندانپزشکان توصیه می کنند از قبل از یک هفته به نوزادان قرص فلوراید حاوی ویتامین D داده شود. هنگامی که اولین دندان شیری در آمد، می توان به جای آن از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کرد.

همچنین رعایت یک رژیم غذایی سالم و عدم مصرف زیاد غذاها یا نوشیدنی های شیرین به همان اندازه مهم است. آخرین اما نه کم اهمیت ترین، معاینات دندانپزشکی می تواند به تشخیص و درمان زودهنگام پوسیدگی دندان کمک کند.

همین حالا نوبت خود را دریافت کنید
بارگذاری...

کامپوزیت، لمینیت و ایمپلنت 

با بهترین کیفیت، بصورت اقساطی  

مشاوره و استعلام قیمت: 

051-37663700 

چه غذاها و نوشیدنی هایی در پوسیدگی دندان دارند؟

پوسیدگی دندان عمدتاً توسط باکتری‌های موجود در پلاکی که روی دندان‌های شما را می‌پوشاند، و قند بیش از حد در رژیم غذایی شما ایجاد می‌شود. بنابراین محدود کردن مصرف غذاهای شیرین، نوشیدنی ها، آب نبات ها و سایر شیرینی ها یکی از راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان است. گاهی اوقات خوردن چیزهای شیرین کاملاً خوب است، البته تا زمانی که هنوز به خوبی از دندان های خود مراقبت کنید.

مشکل زمانی شروع می شود که دندان ها به طور مکرر در معرض غذاها و نوشیدنی های شیرین قرار می گیرند. اگر بطری آنها اغلب حاوی نوشیدنی های شیرین یا آب میوه باشد، ممکن است نوزادان و کودکان نوپا سریعتر دچار پوسیدگی دندان شوند. چای های میوه ای شیرین نشده یا آب جایگزین های خوبی هستند. همچنین مهم است که از بطری فقط برای نوشیدن استفاده کنید و نه به عنوان پستانک یا ساختگی.

استفاده از نمک همراه با فلوراید هنگام پخت و پز و چاشنی غذا به تقویت دندان ها نیز کمک می کند. کارشناسان توصیه می کنند که کودکان خردسال نیز به محض شروع به خوردن وعده های غذایی منظم با سایر اعضای خانواده، نمک حاوی فلوراید بخورند.

کلینیک دندانپزشکی سعادت از ساعت 9 صبح تا 11 شب در خدمت شما عزیزان میباشد

در مورد مسواک زدن چه چیزی باید بدانید؟

مسواک زدن دندان ها را از شر پلاک خلاص می کند و دندان های شما را تمیز نگه می دارد. خمیردندان فلوراید به ویژه در جلوگیری از پوسیدگی دندان مفید است: دندان‌های شما فلوراید موجود در خمیردندان را جذب می‌کنند و آنها را قوی‌تر می‌کند.

پوسیدگی دندان

تحقیقات نشان داده است که مسواک زدن روزانه با خمیر دندان حاوی فلوراید می تواند به پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان و نوجوانان کمک کند. کودکان به بزرگسالان نیاز دارند تا به آنها نحوه صحیح مسواک زدن را نشان دهند و کودکان بسیار کوچک به کمک عملی نیاز دارند. حتی اگر یک کودک پیش دبستانی بتواند دندان های خود را مسواک بزند، یک بزرگسال ممکن است با لمس کردن دندان های خود کمک کند.

 اگر مطمئن نیستید که چگونه این کار را انجام دهید، می توانید توصیه های عملی را از دندانپزشک خود دریافت کنید. معمولاً کودکان پس از شروع مدرسه، تقریباً در زمانی که می توانند خوب بنویسند، خودشان به درستی دندان های خود را مسواک می زنند. برای جلوگیری از آسیب رساندن به لثه، مسواک زدن دندان ها به طور کامل و همچنین با دقت بسیار مهم است.

قرص فلوراید یا خمیر دندان فلوراید؟

متخصصان اطفال و دندانپزشکان توصیه می کنند که از یک هفته به بعد شروع به دادن قرص فلوراید به کودکان کنید. این قرص ها همچنین حاوی ویتامین D برای جلوگیری از راشیتیسم هستند. والدین می توانند پس از بیرون آمدن اولین دندان شیری مسواک زدن را شروع کنند.

قبل از اینکه کودک یک ساله شود، والدین فقط باید یکی از این دو کار را انجام دهند: یا به کودک قرص فلوراید بدهند یا از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند. اگر به کودکتان قرص فلوراید می دهید، از خمیر دندان حاوی فلوراید برای مسواک زدن دندان های او استفاده نکنید.

این توصیه ها در مورد استفاده از خمیر دندان فلوراید و قرص فلوراید بسته به سن کودک است

دلیل توصیه دوزهای مختلف (اندازه یک دانه یا برنج یا یک نخود) به دلیل عوارض جانبی احتمالی است: فلوراید بیش از حد می تواند باعث ایجاد لکه های سفید یا راه راه بر روی دندان ها شود. اما معمولاً هیچ اثر منفی دیگری ندارد. در موارد نادر، فلوراید بیش از حد می تواند بر رشد مینای دندان تأثیر بگذارد و خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد. لکه های سفید رنگ نیز می توانند نشانه اولیه پوسیدگی دندان باشند.

دریافت فلوراید در کودکان زیر دو سال بسیار مهم است، زیرا آنها اغلب خمیر دندان خود را می بلعند. بنابراین توصیه می‌شود در صورت استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید و همچنین استفاده از نمک حاوی فلوراید در خانه، از قرص‌های فلوراید اضافی استفاده نکنید.

کودکان بزرگتر و نوجوانان می توانند مانند بزرگسالان دندان های خود را مسواک بزنند.

نخ دندان، مسواک بین دندانی و دهانشویه

به منظور جلوگیری از ملتهب شدن لثه (لثه)، ممکن است ایده خوبی باشد که پلاک هایی را که بین دندان های شما ایجاد می شود با استفاده از نخ دندان، مسواک های بین دندانی، چوب های مراقبت از دندان (که به آن میله های بین دندانی یا میله های نخ دندان نیز می گویند، پاک کنید. از بامبو) یا خلال دندان.

اگرچه این موارد برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ثابت نشده است. مهم است که هنگام برداشتن پلاک احتیاط کنید، زیرا آسیب زدن به لثه ها با نخ دندان، مسواک بین دندانی یا خلال دندان آسان است.

دهانشویه یکی دیگر از محصولات رایج بهداشتی دندان است. برخی از انواع دهانشویه حاوی فلوراید هستند. شستشوی منظم با دهانشویه های حاوی فلوراید می تواند به طور موثری از پوسیدگی دندان نیز جلوگیری کند.

دهانشویه، مسواک های بین دندانی، چوب های دندانی و خلال دندان تنها گزینه هایی برای کودکان بزرگتر و نوجوانان هستند. کودکان کوچکتر نمی توانند به درستی از آنها استفاده کنند و ممکن است دهانشویه را ببلعند.

لاک ها و ژل های فلوراید چقدر موثر هستند؟

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، فلوراید را می توان مستقیماً به صورت وارنیش یا ژل روی دندان ها زد. ژل فلوراید نیز بدون نسخه از داروخانه ها در دسترس است و می توان آن را یک بار در هفته استفاده کرد.

بیشتر ژل های فلوراید هفته ای یک بار استفاده می شوند – بهتر است داخل بسته بندی را بررسی کنید تا ببینید دقیقاً چگونه استفاده می شوند و برای چه سنی مناسب هستند.

آنها را باید چند دقیقه روی دندان ها گذاشت و سپس تف کرد. لاک های فلوراید حاوی غلظت بالاتری از فلوراید هستند. آنها توسط دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک استفاده می شوند و در تماس با بزاق بلافاصله سفت می شوند.

پوسیدگی دندان

این یک مزیت ویژه در کودکان نوپا است زیرا آنها مجبور نیستند پس از مدت زمان مشخصی لاک را بیرون بریزند. لاک ها و ژل ها نمی توانند جایگزین مسواک زدن معمولی یا یک رژیم غذایی مناسب برای دندان ها شوند.

درمان دندان

تحقیقات نشان می دهد که وارنیش فلوراید می تواند از پوسیدگی دندان در دندان های شیری بهتر از مراقبت های معمول دندان (بدون استفاده خاصی از فلوراید) جلوگیری کند. دندان های دائمی می توانند از استفاده از وارنیش ها یا ژل های فلوراید نیز بهره مند شوند.

چهار بار در سال بین سنین 6 ماهگی تا شش سالگی و دو بار در سال بین سنین 6 تا 18 سال (یا چهار بار در سال اگر خطر پوسیدگی دندان بیشتر باشد).

تا سن دوازده سالگی، کودکان می توانند در برنامه های پیشگیری گروهی در مهدکودک و مدارس شرکت کنند. این شامل دندانپزشکی می‌شود که دندان‌ها و دهان آن‌ها را بررسی کند، ببیند بایت چگونه رشد می‌کند و وارنیش فلوراید برای سفت شدن مینای دندان ارائه کند. قبل از استفاده از فلوراید، اجازه والدین لازم است. این درمان به صورت رایگان ارائه می شود. اما اگر کودک در حال حاضر تحت درمان منظم وارنیش فلوراید در دندانپزشک باشد، ممکن است لازم نباشد.

هر چند وقت یک بار باید برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کرد؟

کودک هر شش ماه یک بار برای معاینه مراجعه کند.

برخی از متخصصان بر این باورند که معاینات منظم دندانپزشکی می تواند به تشخیص زودتر مشکلات دندان کمک کند و منجر به درمان سریعتر شود. این معاینات همچنین با هدف کمک به کودکان و نوجوانان برای مراقبت بهتر از دندان ها و لثه ها انجام می شود. اما تاکنون، مطالعات نشان نداده اند که چکاپ هر شش ماه یک بار برای سلامت کلی دندان شما بهتر است.

مطالب بیشتر در مورد بهداشت دهان و دندان در سایت زیر مشاهده کنید

متداول
5/5 - (2 امتیاز)